Blog

Na czym polegają programy edukacji żywieniowej?

by in edukacja żywieniowa 15 lipca, 2021

Owocowy dzień w biurze to jeszcze nie program edukacji żywieniowej. Wspieranie zdrowia i odporności to zdecydowanie bardziej złożony proces. Warto wiedzieć a jakich może się składać elementów.

Świadczenia pozapłacowe to ważny element, który pracownicy biorą pod uwagę szukając zatrudnienia. Nic dziwnego, że pracodawcy oferują wiele trakcyjnych benefitów chcąc zatrzymać najlepszych specjalistów lub zrekrutować nowe osoby do zespołu. Dziś takie elementy jak karta sportowa, prywatna opieka medyczna czy owocowy czwartek są już standardem. Dlatego szuka się zdecydowanie bardziej atrakcyjnych rozwiązań, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji.

Kiedy w 2020 roku wybuchła niespodziewanie pandemia Covid-19 dokonała się także rewolucja na rynku benefitów. Pracownicy i pracodawcy zaczęli znacznie bardziej cenić te rozwiązania, które wspierają zdrowie i szeroko pojęty wellbeing. Co zatem można zrobić, żeby pracownicy byli zdrowi i zadowoleni z życia?

Tworząc rozwiązania dla pracowników warto uwzględniać ich potrzeby i aspiracje. Zamiast szukać uniwersalnych rozwiązań, lepiej postawić na elastyczność i odpowiednie usługi dopasoweć do konkretnej sytuacji.

Gdy firma pracuje w biurze warto inwestować na przykład w:

  • regularne dostawy zdrowych produktów do biura – owoców, warzyw, bakalii, soków,
  • dystrybucję materiałów edukacyjnych o zdrowym żywieniu – plakatów, ulotek, piramidek żywieniowych, kalendarzy,
  • wykłady na temat zdrowego żywienia
  • indywidualne konsultacje z dietetykami

W okresie pandemii, gdy bezpośredni kontakt był utrudniony lub nawet niemożliwy pojawiły się natomiast alternatywne rozwiązania. Na przykład:

  • zdrowe paczki z owocami wysyłane na home office,
  • webinary dietetyczne online,
  • wspólne gotowanie zdrowych posiłków czyli tak zwany live cooking online

Jak widać możliwości jest wiele, więc każda firma może znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, żeby uświadomić sobie, że edukacja żywieniowa i profilaktyka zdrowotna to nie zbędny koszt, a ważna inwestycja. Pracownicy z pewnością to docenią, ponieważ teraz jak nigdy wcześniej potrzebują doceniania i jasnego sygnału, że ich zdrowie i dobre samopoczucie to dla firmy nadrzędne wartości.

Łatwo zaobserwować konkretne, mierzalne efekty wdrożonych programów.

Dlaczego warto zorganizować program edukacji żywieniowej?

  • żeby ograniczyć liczbę zwolnień i absencji chorobowych,
  • żeby uczynić miejsce pracy bardziej atrakcyjnym i dzięki temu utrzymać najlepszych pracowników i łatwiej zrekrutować nowych członków zespołu,
  • żeby pracownicy byli zmotywowani i mieli większą satysfakcję z pracy