Blog

Czego można się dowiedzieć dzięki analizie składu ciała?

by in analiza składu ciała 16 lipca, 2021

Wykłady dietetyczne czy materiały edukacyjne to sposób na przekazanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania dla dużej grupy osób. Jednak jeszcze lepsze efekty może dać analiza składu ciała wraz z omówieniem wyników. To konsultacja, która ma charakter indywidualny, więc wskazówki zawsze będę dopasowane do konkretnej osoby i przez to bardziej trafne.

Jak przebiega analiza składu ciała?

Analizator składu ciała Tanita z wyglądu przypomina elektryczną wagę, jednak oferuje znacznie szersze możliwości. Gdy osoba badana staje w wyznaczonym miejscu przez ciało jest przepuszczany impuls elektryczny o niskim natężeniu – nieodczuwalny dla człowieka, a niezbędny dla dokonania pomiarów. W wyniku badania otrzymujemy informacje na temat zawartości mięśni i tłuszczu. Nie tylko w całym ciele, ale też z podziałem na korpus i poszczególne kończyny. Aby dane były wiarygodne pracownik podaje także swój wiek, a za pomocą miarki sprawdza się wysokość ciała. Po wprowadzeniu danych i wykonaniu pomiaru generowany jest wydruk zawierający wszystkie kluczowe informacje.

Osoby badanie zazwyczaj najbardziej interesuje tak zwany wiek metaboliczny. Czyli faktyczna różnica między właściwym wiekiem a tym, jaki wynika ze stanu zdrowia. Osoba 30-letnia z wiekiem 22 latka ma na pewno powody do radości. W drugą stronę – jeśli mamy 25 lat, a wiek metaboliczny wskazuje ok 40 lat, wówczas mamy powody do niepokoju i wyraźny sygnał, że pora zmienić nawyki żywieniowe na bardziej zdrowe. Co ważne – wydruk z wynikami zostaje u pracownika. Warto zachować go na później.

W przypadku regularnych spotkań z dietetykiem pomiar można powtórzyć i porównać nowy wynik z poprzednim – w ten sposób zobaczymy jak wdrożone zmiany przekładają się na konkretne efekty. Obniżenie wieku metabolicznego dzięki zdrowym nawykom żywieniowym to zawsze sukces i powód do zadowolenia dla pracownika.

Doświadczony dietetyk jest w stanie jednak wyciągnąć znacznie więcej istotnych informacji. Dlatego wyniki są dokładnie omawiane na indywidualnej konsultacji. Rozmowa z każdym pracownikiem to ok 15 minut. W ten sposób w ciągu 8 godzin można przeprowadzić konsultacje z 30 pracownikami. Mając tę wiedzę dobrze jest odpowiednio zaplanować wydarzenie z analizą składu ciała. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć ile dokładnie osób chce skorzystać z pomiaru i czy starczy na to czasu – tak, aby nikt nie czuł się rozczarowany, że nie dostał analizy na którą liczył. Jeśli chętnych jest dużo można zwiększyć liczbę urządzeń i skorzystać z pomocy dodatkowej osoby do konsultacji. Alternatywna opcja to rozbicie pomiarów na kilka terminów.

Kto nie może skorzystać z analizy składu ciała?

Warto pamiętać o tym, że badanie jest bezpieczne dla zdecydowanej większości osób.
Wyjątkami są jedynie:

  • osoby z rozrusznikiem serca lub innymi mechanizmami rozruchowymi elektrycznymi lub magnetycznymi
  • osoby z wszczepionymi metalowymi implantami
  • osoby chorych na padaczkę
  • kobiety w ciąży