Blog

Dlaczego w Twojej firmie przyda się wykład dietetyka?

by in edukacja żywieniowa 23 lipca, 2021

Wizyty dietetyka w firmach są coraz częstszym pomysłem pracodawców na wsparcie zdrowia pracowników. Jedną z form tego typu działań są wykłady, prelekcje dietetyczne prowadzone w siedzibie klienta lub w trybie zdalnym w postaci webinarów. Takie spotkania to świetny sposób na przekazanie dużej ilości osób wiedzy z zakresu dietetyki i zdrowego odżywiania w jednym czasie, a więc działań na szeroką skalę. Na tym etapie warto rozważyć po co pracownikom taka wiedza?

Dzielenie się wiedzą sposobem na epidemię nadwagi o otyłości

Epidemia nadwagi i otyłości to coraz szybciej rosnący problem XXI w, a za jej główne powody podaje się nieprawidłową dietę i zbyt niską aktywność fizyczną. GUS od 2016 roku podawał już wartość przekraczającą 50% opisując ilość osób w  wieku produkcyjnym z nadmierną masą ciała. Wiadomo również od lat, że jest to jeden z głównych czynników powstawania metabolicznych chorób cywilizacyjnych – nadciśnienia, miażdżycy, hipercholesterolemii, cukrzycy typu II. Otyłość może również powodować zwiększenie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, nasilać objawy chorób autoimmunologicznych czy osłabiać odporność na grypę i inne choroby sezonowe. Pandemia i okres pracy zdalnej spowodował, że wiele osób zaobserwowało przyrost masy ciała i coraz więcej problemów związanych z formą i sposobem doboru żywności – pogłębił się np. problem zajadania stresu. Ludzie szukają odpowiedzi na pytanie jak sprawić by być zdrowszym, czuć się lżej, schudnąć. Z tego powodu zainteresowanie zdrowym odżywianiem rośnie z roku na rok, a mimo tego społeczna świadomość wciąż nie jest wysoka. Moda na zdrowy styl życia jest widoczna coraz częściej i to bardzo dobra wiadomość! Dzięki temu wiele osób szukając informacji na własną rękę może dotrzeć do wartościowej wiedzy, która pozwoli im zacząć swoją przygodę ze zmianą.

Niestety wzrost popularności tematu powoduje również, że w mediach coraz częściej można natknąć się na informacje, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością i wprowadzają odbiorców w błąd. Można natknąć się na sposoby na szybkie chudnięcie, rewolucyjne diety, drogie suplementy, których zastosowanie ma sprawić że w kilka chwil problem zniknie, ale niestety bardzo często albo nie znika, albo szybko wraca. Źle dobrane diety i nieprawidłowo wprowadzone interwencje dietetyczne mogą nie tylko nie pomóc, ale również wyrządzić wiele szkód w organizmie człowieka doprowadzając w konsekwencji do pogorszenia stanu zdrowia, efektu jojo, pogorszenia samopoczucia i zaburzeń koncentracji. Nie każdy wpadnie na pomysł by zgłosić się po pomoc do wykwalifikowanego dietetyka. To właśnie dlatego coraz częściej proponuje się pracownikom żeby to dietetyk przyszedł do nich!

Spotkanie z dietetykiem to sposób na to, by usystematyzować wiedzę tych, którzy już co nieco na temat dietetyki i zdrowego odżywiania wiedzą oraz inspiracja dla tych, którzy nigdy nie wpadli na pomysł, że zmiana nawyków żywieniowych może w jakikolwiek sposób pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Kto prowadzi wykłady dietetyczne dla firm?

Wykłady z dietetykami stworzone są na bazie aktualnych doniesień naukowych. Prowadzone są przez specjalistów, którzy są w stanie w merytoryczny sposób wyjaśnić zawiłości niektórych tematów i wytłumaczyć w sposób przystępny dla odbiorcy każdy, nawet najtrudniejsze zagadnienia. Chcesz wiedzieć, kto dla nas pracuje? Poznaj zespół dietetyków!

Wykłady prowadzone są w nieakademickiej formie, dzięki której czas mija uczestnikom w miłej atmosferze okraszonej humorem i miłą dla oka prezentacją multimedialną dzięki której będzie można równocześnie zapoznawać się z najważniejszymi danymi, tak aby nikomu nic nie umknęło. Jednocześnie konstrukcja wydarzenia pozwala zaoferować garść przydatnych informacji osobom, które są na różnych etapach zdobywania wiedzy na tematy związane ze zdrowym odżywianiem. Przekazywane są przydatne, praktyczne rady zamiast wyłącznie suchej wiedzy, a więc każdy, kto bierze udział w takim wydarzeniu praktycznie od razu może wprowadzić w życie zdobytą wiedzę bez czekania do przysłowiowego poniedziałku.

Jakie efekty dają wykłady dietetyczne dla firm?

Już nawet jedno takie spotkanie może być szansą na zainicjowanie zmian, a co za tym idzie poprawy zdrowia i samopoczucia. Pozwala nakierować na właściwą ścieżkę i wyprowadzić z błędu. W końcu – pokazuje że zmiana sposoby odżywiania nie wiąże się z zakazami, utratą dotychczasowego życia i ulubionych smaków. Że może być zdrowo, sprawnie, smacznie i tanio, a dietetyczny świat wcale nie jest taki straszny. Potwierdzają to reakcje uczestników wykładów z dietetykami, którzy początkowo nie są do końca przekonani, że to będzie spotkanie dla nich, a później chcą więcej i chwalą się swoimi małymi i dużymi sukcesami. Właśnie dlatego wierzymy głęboko i widzimy na własne oczy, że edukacja żywieniowa pracowników ma sens i realny wpływ na ich zdrowi i samopoczucie. WHO od wielu lat przyznaje, że miejsce pracy to najlepsze miejsce do tego, by taką edukację prowadzić i skutecznie przeciwdziałać rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Pracodawca, który otacza pracownika taką opieką, wykazuje troskę o zdrowie swojej załogi to pracodawca, który wie że to najlepszy sposób by zadbać o swoją organizację.