Blog

Co może nam podpowiedzieć analiza składu ciała?

by in analiza składu ciała 4 sierpnia, 2021

Analizator składu ciała to urządzenie, które jest ulubionym atrybutem każdego dietetyka i bardzo istotnym narzędziem diagnozy i monitorowania postępów. Profesjonalny sprzęt wykorzystywany jest do precyzyjnego określenia wielu użytecznych w procesie terapeutycznym parametrów oraz do doraźnej oceny komponentów ludzkiego ciała. Analizator składu ciała spotkasz zatem w gabinecie dietetycznym, czasami w innych placówkach medycznych i coraz częściej dobrej jakości sprzęt jest też na siłowniach. W ramach programu żywieniowego realizowanego w firmach dietetycy przyjeżdżają z przenośnymi analizatorami składu ciała do siedziby organizacji, aby umożliwić skorzystanie z tego sprzętu odchodząc na chwilę od biurka.

Analiza składu ciała odbywa się za pomocą bioimpedancji – impuls elektryczny o bardzo niskim natężeniu przepuszczany jest przez ciało człowieka za pomocą 8 elektrod (na których badana osoba stoi bosymi stopami oraz trzyma w dłoni) umieszczonych na platformie oraz manetkach urządzenia. Badanie trwa około 40 sekund i jest dla uczestnika kompletnie niewyczuwalne. Impuls elektryczny przez różnice w oporze tkanek jest w stanie ocenić z czego i w jakich ilościach składa się ciało. Przez to, że tkanka tłuszczowa zawiera o wiele mniej wody niż tkanka mięśniowa, prąd przepływa przez nią wolniej.

W taki sposób urządzenie rozróżnia te struktury i jest w stanie ocenić ich ilość. Czego zatem się dowiadujemy?

Jaka jest ilość tkanki tłuszczowej – wydawałoby się, że wszyscy dookoła najchętniej pozbyliby się tkanki tłuszczowej całkowicie. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że mogłoby to być tragiczne w skutkach! Pełni ona bowiem wiele ważnych funkcji w organizmie i jej bezpieczna ilość w ciele jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania – pełni m.in. funkcję izolacyjną, ochronną dla układu nerwowego, a także bierze udział regulacji gospodarki hormonalnej. Dlatego całkowicie bez niej nie byłoby wcale dobrze! Natomiast nadmiar tkanki tłuszczowej może być dla organizmu równie niebezpieczny – nadwaga i otyłość są chorobami samymi w sobie oraz niestety przyczyniają się dodatkowo do rozwoju chorób metabolicznych (np. cukrzycy t. II, chorób układu krążenia), niektórych nowotworów czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. Właśnie dlatego dla zdrowia najlepiej zachować złoty środek, a więc % udział tłuszczu w granicach normy.

Jaka jest ilość tkanki tłuszczowej trzewnej – czyli takiej, która otacza narządy wewnętrzne. W niewielkich ilościach potrzebna jest by stabilizować narządy wewnętrzne jednak gdy się rozrasta zaczyna im przeszkadzać i utrudniać ich pracę. Niełatwo ją zauważyć – omawiana wyżej tkanka tłuszczowa to ta podskórna. Trzewna tkanka nie musi iść w parze z nadwagą i otyłością co może być zwodnicze. Na jej ilość wpływają używki, duża ilość cukrów prostych i żywności przetworzonej, a także stres i brak ruchu. Zaniedbanie może być równie niebezpieczne niż otyłość, a dodatkowo może prowadzić do niewydolności narządowej. Warto wcześnie zidentyfikować ten nadmiar i dowiedzieć się od dietetyka jak sobie poradzić ze sprawną jej utratą.

Jaka jest zawartość wody w organizmie – bardzo cenny parametr pokazujący stopień nawodnienia organizmu. Odpowiedni poziom nawodnienia gwarantuje dobre samopoczucie, koncentrację i kondycję ciała. Oprócz określenia stopnia nawodnienia, dietetyk wyliczy ile i podpowie co powinieneś pić aby poprawić lub utrzymać stopień nawodnienia na optymalnym poziomie.

Ile masz mięśni – parametr ten nie tylko określi ogólną ilość mięśni w Twoim ciele, ale również pokaże czy są one proporcjonalnie rozłożone w Twoim ciele co pomoże określić jakie partie mięśniowe wymagają szczególnej uwagi. Dążenie do optymalnej ilości masy mięśniowej jest bardzo istotne, gdyż mają one wpływ na ilość energii zużywanej przez Twój organizm podstawowo. Duża ilość mięśni podnosi tę wartość co w dużym uproszczeniu oznacza, że możesz więcej zjeść bez ryzyka przybierania na masie.

Ile masz lat metabolicznie – to wartość, która wyliczana jest przez analizator składu ciała na podstawie Twoich parametrów. Wartość ta określa na jaki wiek czuje się Twoje ciało w obecnym stanie – niższy niż ten wynikający z Twojego dowodu osobistego świadczy o tym, że Twoje ciało czuje się młodsze niż w rzeczywistości. Tkanki i narządku zużywają się wolniej, więc jest to powód do zadowolenia! Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż metryczkowy, jest to wyraźny sygnał, że Twoje ciało czuje się starsze i bardziej obciążone niż powinno być. To wyraźni znak, że powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce. Dietetyk określi, który parametr wymaga poprawy, a gdy zdecydujesz się działać, już w ciągu kilku tygodni powinieneś poprawić wyjściową wartość. Nigdy nie jest za późno żeby określić cel o wiele poniżej Twojej metryczki bez względu na to gdzie jesteś wyjściowo. Jeśli tylko chcesz, jest to kwestia czasu.

Czy to wszystko? Absolutnie nie! Profesjonalne analizatory składu ciała określą również jaka jest Twoja masa kości, zasugerują podstawową przemianę materii na podstawie zawartości mięśni co może pomóc określić Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wskaże jaki masz typ sylwetki oraz precyzyjnie określi zawartość masy mięśniowej dla każdej twojej ręki, nogi i korpusu osobno (5 segmentów).

analiza składu ciała

Warto zdecydować się na analizę składu ciała szczególnie gdy jej wykonaniu towarzyszy wykwalifikowany dietetyk, który zinterpretuje dla Ciebie jej wyniki i pomoże ustalić choćby wstępny plan pozwalający na poprawę lub stabilizację parametrów. Samodzielnie może być Ci trudno zdecydować co tak naprawdę należy zrobić i jak rozumieć wszystkie cyferki, które widzisz na wyniku. Takie spotkanie to również okazja do krótkiej spersonalizowanej konsultacji, która może naprowadzić cię na ścieżkę prowadzącą ku zdrowiu. Regularne spotkania z dietetykiem w firmie będą kosztowały Cię każdorazowo kilkanaście intensywnych minut Twojego czasu, ale również pogłębianie wiedzy i monitorowanie postępów modyfikacji sylwetki. Sama zmieniająca się cyferka na wadze nie jest w stanie powiedzieć nam aż tyle. Dlatego jeśli tylko będziesz mieć możliwość przeprowadzenia analizy składu ciała i umówienia wyniku z wykwalifikowanym dietetykiem, zachęcamy Cię do korzystania! To świetny sposób na to by sprawdzić co w nas siedzi – możesz przekonać się, że wszystko jest super lub nabrać motywacji i chęci do działania. To tylko kilka minut, a może otworzyć oczy i naprawdę dużo zmienić!