Blog

Jak interpretować analizę składu ciała?

by in analiza składu ciała 8 sierpnia, 2024

Analiza składu ciała wykonywana metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA – ang. Bioelectrical Impedance Analysis) wykorzystując różnice oporności ludzkich tkanek pozwala na określenie wielu parametrów takich jak ilość tkanki tłuszczowej, nawodnienie organizmu, masa mięśniowa.

W oparciu o te dane określany jest również wiek metaboliczny. Wysokiej jakości sprzęt przy spełnieniu warunków pomiaru i odpowiednim przygotowaniu się do badania, wynik jest podawany z dokładnością do 0,01%. Dzięki niniejszej ulotce będziesz mógł samodzielnie zinterpretować wynik swojego badania, jeśli umknie Ci jakaś informacja z konsultacji z dietetykiem klinicznym.                                                    

Tkanka tłuszczowa jest niezbędna dla zdrowia: pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę, chroni narządy wewnętrzne oraz stawy, bierze udział w regulacji gospodarki hormonalnej. Zarówno nadmiar jak i niedobór tkanki tłuszczowej może być dla organizmu niebezpieczny. Zbyt mała ilość może skutkować zaburzeniami ww. funkcji. Nadmierna ilość przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości, które oprócz bycia jednostkami chorobowymi samymi w sobie są czynnikiem ryzyka rozwoju innych: cukrzycy t. II, chorób układu krążenia, niektórych nowotworów czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. W dbałości o zdrowie warto utrzymywać zawartość tkanki tłuszczowej w granicach normy.

Tkanka tłuszczowa trzewna, to ta gromadząca się dookoła narządów wewnętrznych. W niewielkich ilościach jest potrzebna by je amortyzować. Zbyt duża ilość zaczyna je obciążać spowalniając i utrudniając im spełnianie swojej funkcji. Nie zawsze łatwo zauważyć wysoki poziom – nie musi iść w parze z nadwagą i otyłością. Na rozbudowę tłuszczu trzewnego wpływają m.in: siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta bogata w słodycze, zarówno mała ilość obfitych posiłków, jak i ciągłe podjadanie. Trwanie w złym stylu życia i ignorowanie wysokiego poziomu tkanki tłuszczowej trzewnej może przyspieszyć rozwój chorób metabolicznych czy niewydolności narządowej.

Wskaźnik tkanki tłuszczowej trzewnej powinien być niższy niż 10.

Aby zmniejszyć poziom tkanki trzewnej:

  • ćwicz min. 150 min./tydz.;
  • zadbaj o dobre zmiany w jadłospisie;
  • zrezygnuj z używek.

Odpowiednie nawodnienie wpływa na sprawne działanie wszystkich narządów i układów. Pozytywnie koreluje z poprawą koncentracji i ogólnym samopoczuciem.

Jesteśmy narażeni na stałą utratę wody poprzez wydzielanie potu, oddychanie czy wydalanie ubocznych produktów przemiany materii. Dlatego tak ważnym jest aby dostarczać jej odpowiednio dużo. Zapotrzebowanie organizmu na płyny możemy obliczyć używając wzoru z Teczki Dietetycznej.

Udział wody w organizmie wynosi dla kobiet 50-55% a dla mężczyzn 60-65%. Osoby z nadwagą i otyłością w odczycie analizatora składu ciała, zawsze będą miały niższy % (ze względu na fakt, że tkanka tłuszczowa zawiera bardzo mało wody). Nie świadczy to jednak o odwodnieniu. 

Całkowita zawartość mięśni uwzględnia: mięśnie szkieletowe oraz współtworzące organy wewnętrzne (np. żołądek, jelita czy serce). Na zakres normy wpływa jednak ilość tych pierwszych. Odpowiednia ilość mięśni wpływa na zwiększenie podstawowego wydatku energetycznego, poprawę sprawności. Stanowią wsparcie podczas utrzymywania masy ciała, a wprowadzone w ruch zużywają energię co sprzyja jej redukcji.                             

Analizator składu ciała informuje jaka jest masa mineralna kości. Nie jest to jednak wartość świadcząca o prawidłowej gęstości kośćca.  Jeśli masz więcej niż 50 lat. lub masz rodzinne obciążenie osteoporozą warto wykonać badanie gęstości kości w ośrodku stacjonarnym nawet pomimo prawidłowego wyniku badania BIA.  Masa kości zależy od ilości masy mięśniowej oraz od wysokości ciała – im wyższe lub bardziej rozbudowane mięśniowo ciało tym stabilniejszego stelaża potrzebuje.    

Podstawowa przemiana materii – PPM (lub po angielsku basic metabolic rate – BMR), wyrażana w kaloriach, oznacza najmniejszą ilość energii jakiej organizm potrzebuje na podstawowe funkcje życiowe tj. bicie serca i oddychanie.

Żeby dowiedzieć się ile Twój organizm potrzebuje energii aby zaspokoić również pozostałe potrzeby należy uwzględnić na ile aktywną osobą jesteś. Wartość tę wyliczamy za pomocą współczynnika PAL:

  • tryb życia leżący –  PAL = 1,2
  • mała aktywność (praca biurowa, obowiązki domowe) –  PAL = 1,4
  • średnia aktywność (praca biurowa, spacery, treningi 2-3 razy w tygodniu) – PAL = 1,6
  • wysoka aktywność (praca biurowa lub fizyczna, spacery, treningi 3-4 razy w tygodniu) –  PAL =  1,8
  • bardzo wysoka aktywność (zawodowy sportowiec) –  PAL =  2,0

Dopiero po przemnożeniu PPM i PAL poznajesz swoje CPM (całkowitą przemianę materii) czyli Twoje zapotrzebowanie energetyczne. Równowartość kaloryczna spożywanej żywności i płynów spowoduje, że Twoje ciało utrzyma swoją masę. Spożycie energii powyżej tej wartości poskutkuje zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej – organizm zmagazynuje nadmiar energii w postaci tkanki tłuszczowej. Spożycie energii poniżej CPM z kolei spowoduje, że organizm zacznie korzystać ze zgromadzonych zapasów energii – ilość tkanki tłuszczowej zacznie się zmniejszać. 

Ustal swoje zapotrzebowanie energetyczne z dietetykiem szczególnie przed rozpoczęciem odchudzania – to ważne aby w miarę możliwości deficytowa wartość nie była niższa niż PPM.

Wiek metaboliczny obliczany jest na podstawie parametrów analizy składu ciała. Szacuje na jaki wiek czuje się Twój organizm w obecnej sytuacji. Niższy wiek metaboliczny świadczy o tym, że Twoje ciało z obecnym składem ciała czuje się na młodsze niż jest w rzeczywistości. Tkanki i narządy zużywają się wolniej, więc możesz być bardzo zadowolony! Tak trzymaj!

Wyższy wiek metaboliczny świadczy o tym, że aktualny skład ciała obciąża organizm bardziej niż powinien. Ciało czuje się na starsze, więc powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce. W zależności od tego jaka jest przyczyna pracuj nad poprawą konkretnego parametru by już za kilka tygodni zobaczyć poprawę! Pamiętaj, nigdy nie jest za późno by rozpocząć walkę o zdrowie – w tym wiek metaboliczny nawet poniżej metryczkowego!