Blog

Czym jest edukacja żywieniowa dla firm?

by in edukacja żywieniowa 26 lipca, 2021

Zanim przedsiębiorstwo się na inwestycję w programy edukacji żywieniowej dla firm, warto zastanowić się na czym polegają takie inicjatywy i jakie mogą dać korzyści.

Przez wiele lat wsparcie zdrowia pracownika ograniczało się do przestrzegania przepisów BHP. Nic dziwnego! Wszak dopiero w latach 80tych dwóch naukowców Blume i Lalonde opublikowali swoje spostrzeżenia o tym, że zdrowie zależy od wielu różnych czynników, których wcześniej w ogóle nie brano pod uwagę. Wcześniej osobą zdrową określano wówczas gdy nie była chora, czyli całkowicie nie brano pod uwagę czynników, które mogą wpłynąć na to że choroba się u niej rozwinie czy też nie.

Skąd się wzięła edukacja żywieniowa w firmach?

Pola Lalonda określając determinanty zdrowia wśród których znajdziemy czynniki genetyczne, środowiskowe czy jakościowe w obszarze opieki zdrowotnej, ale to pole „styl życia” zajmuje wykres w 53%. To oznacza że ilość aktywności fizycznej, stresu, snu, relaksu i, co okazało się najistotniejsze, sposobu odżywiania się wpływa na nasze zdrowie najbardziej i ma nieprawdopodobnie wielką moc.

Kwestią czasu było wprowadzenie nowych form wspierania zdrowia społeczeństwa, więc zmiany dotarły również do obszaru wsparcia zdrowia pracownika. Tym samym zaczęliśmy zauważać wzrost zainteresowania prywatną opieką medyczną ułatwiającą dostęp do lekarzy, kartami sportowymi promującymi ruch, działań w obszarze zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem oraz wsparcia zdrowego odżywiania.

Programy edukacji żywieniowej w firmach – jak to wygląda w Polsce?

Już pod ponad 10 lat obserwujemy w Polsce stale rosnący trend wprowadzania zdrowej żywności do przestrzeni biurowych i zakładów produkcyjnych jako promocja i skuteczne narzędzie do tworzenia zdrowych nawyków żywieniowych. W jaki sposób? Połową sukcesu jest dostępność i systematyczność działania. Codzienne dostawy owoców do firmy zdają się być do tego doskonałym narzędziem. Jeśli droga do zdrowej przekąski będzie krótsza niż do automatu z batonikami, prędzej sięgniemy po nią. Da nam to uczucie sytości, ale również pakiet witamin, składników mineralnych, i błonnika, który wpływa na sytość i normalizuje przyrost glukozy we krwi co sprawia że owoce i warzywa są przekąską idealną, a takie działania tworzą nawyk, który później przenosimy do codziennego życia.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem będzie wyjaśnienie powodu, dla którego takie działania są istotne. Tu widzimy przyczynę dla którego coraz częściej firmy nawiązują współprace z dietetykami, którzy obejmują opieką pracowników przekazując im wiedzę ogólną z zakresu zdrowego odżywiania na wykładach i warsztatach oraz wspierają jednostki na konsultacjach indywidualnych udzielając spersonalizowanych porad i monitorując postępy terapii dietetycznej na kolejnych spotkaniach z pracownikami. Dietetycy wyposażeni są w materiały edukacyjne, pakiety wykładów zawierających aktualną wiedzę i szereg praktycznych rad oraz profesjonalny sprzęt za pomocą którego każda indywidualna konsultacja dietetyczna wzbogacona jest o analizę składu ciała pozwalającą zmierzyć nie tylko różnicę masy ciała ale przede wszystkim jej komponentów – ilości tkanki tłuszczowej podskórnej, trzewnej czy masy mięśniowej w zależności od celu pracownika.

Świeże owoce w biurze każdego dnia, warzywa, zdrowe przekąski. Tak działa mózg – sięga po to co ma blisko, po najprostsze rozwiązania. Codzienne dostawy zdrowych przekąsek mogą realnie wpłynąć na budowanie zdrowych postaw! Jeśli złe nawyki utrwalają się nam latami, zdrowe nawyki również potrzebują czasu. Tworzenie nawyku trwa około 20 dni, a więc potrzeba czasu aby coś weszło nam w krew na tyle, by bez zastanowienia wykonywać czynność korzystną dla naszego zdrowia.

Zdrowe nawyki w przestrzeni biurowej

Dobrze jest obudować przestrzeń, w których pracownicy spożywają posiłki kolorowymi plakatami, które pozwolą pracownikom opatrzeć się z zasadami zdrowego odżywiania. Przekazujące zdrowy przekaz kalendarze na biurka czy pigułki wiedzy w postaci ulotek wprowadzą wieloelementowe, zróżnicowane wektory przekazu. Edukacja żywieniowa zespoli to wszystko ze sobą, da szerszy pogląd, wyjaśni przyczynę takiego postępowania i zasadność zmian, a Ci, którzy potrzebują bardziej zaawansowanej pomocy, mogą zostać objęci indywidualnym wsparciem i profesjonalnym poradnictwem zainicjowanym przez pracodawcę.

Instytut Medycyny Pracy w swoim raporcie wskazał, że im pracownik ma większy problem z masą ciała, tym napotyka na drodze do zmian więcej problemów, niż osoby z masą ciała w normie. Takie osoby mają większe trudności z rozpoczęciem i wytrwaniem w zmianie. Mimo podobnej ilości obowiązków twierdzą, że nie mają czasu na zmianę oraz częściej wyrażają, że zdrowe odżywianie jest zbyt drogie oraz, że nie ma w ich okolicy miejsc gdzie można uprawiać ciekawe aktywności fizyczne. Zależności jest nawet więcej! Problem nadwagi i otyłości rośnie z wiekiem. Osoby gorzej wykształcone oraz gorszej sytuacji materialnej również częściej będą miały taki problem. Edukacja i narzędzia oferowane przez pracodawcę mogą zmienić naprawdę wiele. Mogą być pierwszym i kolejnym krokiem do zmiany dla całej załogi, która zaowocuje lepszym zdrowiem, samopoczuciem, wzrostem produktywności pracowników. To przełom dla jednostek i dla całej organizacji.